ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Αστέρας Ιπποδρομίου 53-50: Με εμπειρία και αφιέρωση στον κόουτς

03 Φεβρουαρίου 2019

Το παιχνίδι με τον Αστέρα Ιπποδρομίου θα ήταν δύσκολο, αυτό ήταν γνωστό ήδη πριν τον αγώνα. Ο κόουτς Γ. Σιαμέτης είχε επισημάνει ότι οι φιλοξενούμενες είχαν πέντε νίκες στα έξι τελευταία ματς.

Ωστόσο, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC κέρδισε το παιχνίδι, κρατώντας τον έλεγχο στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, με την Πανωραία Ντόκου να καταθέτει ψυχή, ικανότητα και εμπειρία και στο τέλος, να αφιερώνει τη νίκη στον προπονητή που είδε το παιχνίδι από την κερκίδα.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε δυνατά, πήρε διαφορά δέκα πόντων στο ημίχρονο με 50% ευστοχία στα τρίποντα  και τις Ντόκου-Πάφη σε εξαιρετική μέρα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι συναρπαστικό. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους 3 πόντους, αλλά η ομάδα μας ξέφυγε ξανά, στους 12. Με σερί 10-0 όμως ο Αστέρας «επέστρεψε» στο ματς 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Οι παίκτριές μας δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όμως και η Σαρηγιαννίδου με μια βολή, οριστικοποίησε το 53-50 ως τελικό σκορ του παιχνιδιού.

PAS WBC 768x512

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 29-23, 43-33, 53-50

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Λυγούρας

ΠΑΣ Γιάννινα(Μιχαήλ-Γιωτάκης): Ντόκου 16(4), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 11(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 4, Πάφη 13(3), Ξανθοπούλου, Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 5(1), Μπουκουβάλα 4

Αστέρας Ιπποδρομίου(Παλαμουτίδου-Ιωαννίδης): Καζαντζή Β.11(3), Καζαντζή Σπ. 6, Νάκη, Καζαντζή Στ., Γαβρίλη 5(1), Βασιλειάδου 6(1), Διαμαντοπούλου, Νταουντάκη 4, Παπαδοπούλου 18