Διπλασίασε τις νίκες του ο ΠΑΣ!

26 Οκτωβρίου 2020
pas esperides
Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Γυναικών, επικρατώντας, χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί με 93-75 επί των Εσπερίδων Καλλιθέας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Επιβλητική ήταν η πρώτη εμφάνιση της ομάδας μας στο πρώτο επίσημο εντός έδρας παιχνίδι. Οι παίχτριες του Νίκου Δουβίτσα ήταν εξαιρετικές στην επίθεση με τις Αγγελική Βιντσιλαίου και Cooper, να πετυχαίνουν 23 και 24 πόντους αντίστοιχα και το κοντέρ της ομάδας να σταματάει τελικά στους 93 πόντους!

Οι Εσπερίδες μπήκαν πιο δυνατά στο ματς κρατώντας το προβάδισμα στο σκορ για τη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου (0-4, 3-7 και 11-15) με την πρώτη περίοδο να λήγει ισόπαλη με 19-19.

Στα επόμενα 30 λεπτά ο ΠΑΣ κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση παίρνοντας διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων στο τέλος της 2ης περιόδου και κρατώντας την μέχρι το τέλος του αγώνα, έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση.

Από την ομάδα μας διακρίθηκε η Αγγελική Βιντσιλαίου η οποία με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα και 32 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης αναδείχτηκε η MVP της αναμέτρησης, αλλά και ολόκληρης της 2ης αγωνιστικής! Η Samantha Cooper ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετική έχοντας 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ πολύ καλές ήταν και οι Vendrell με 12 πόντους, 4 ριμπάουν, 2 ασίστα, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, η Σαρηγιαννίδου με 7 πόντους και 7 ριμπάουντ και η Butler με 5 πόντους και 11 ριμπάουντ. Θετική ήταν και η Σταυριανή Βιντσιλαίου στον πρώτο της αγώνα μετά τον τραυματισμό της με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

pas esperides2

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας μας, Νίκος Δουβίτσας έκανε την παρακάτω δήλωση:

"Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για την σοβαρότητα που έδειξαν στο σημερινό παιχνίδι με έναν εξαιρετικό αντίπαλο. Στην επίθεση αν είχαμε περισσότερη υπομονή στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν κάναmε εύκολα λάθη, τότε θα μπορούσαμε να ξεκουράσουμε και κάποιες παίκτριες που το έχουν ανάγκη και να πάρουν περισσότερο χρόνο οι μικρές μας.

Η άμυνά μας εκεί που δουλέψαμε δεν πήγε άσχημα είμαι ευχαριστημένος. Δεν γίνεται όμως να τρώμε εύκολους αιφνιδιασμούς μετά από κακές επιθέσεις. Τα τρία τρίποντα της ψηλής είναι καθαρή ευθύνη δίκη μου, οπότε αν τα υπολογίσουμε η άμυνα ήταν αρκετά καλύτερη από την προηγούμενη φορά.  Καλή συνέχεια στην ομάδα των Εσπερίδων”.