Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, οι λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι

17 Οκτωβρίου 2021

Pas Oly match

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων από τον Ολυμπιακό με σκορ 70-62 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Ο κόσμος έδωσε ξεχωριστό χρώμα στο σημερινό παιχνίδι στην επιστροφή του στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο καθώς δημιούργησε τρομερή ατμόσφαιρα δίνοντας ώθηση στα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα.

Η ομάδα του Λευκαδίτη προπονητή κοίταξε στα μάτια τον ισχυρό Ολυμπιακό ήταν ανταγωνιστική σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε. Double double με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε η Samantha Cooper, 12 πρόσθεσε η Samantha Mackay μαζί με 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Χριστίνα Θεοδώρου με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από πλευράς Ολυμπιακού η Alexis Tolefree είχε 14 πόντους, η Kristine Vitola ακολούθησε με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, 12 είχε η καθοριστική Εβίνα Σταμάτη και 11 μαζί με 13 ριμπάουντ η Shayla Cooper.

Άκρως ανταγωνιστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το πρώτο καλάθι του αγώνα σημείωσε με τρίποντο η Διονυσία Αλεξανδρή. Η Σταμολάμπρου με 6 γρήγορους πόντους είχε μπροστά τον Ολυμπιακό με 9-7. Η Samantha Cooper έδειξε από νωρίς ότι βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει την πρωτοπορία με 13-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν βραχεία κεφαλή (18-17). Κλειδί στα πρώτα δέκα λεπτά ήταν η Χριστινά Θεοδώρου έχοντας 5 πόντους και 5 ριμπάουντ και φυσικά η φοβερή Cooper που είχε τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας της.

Pas Oly match2

Με καλάθι της αρχηγού, Ντίνας Σαρηγιαννίδου, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος (19-18), η οποία σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Σταμολάμπρου. Οι γηπεδούχες έχτισαν ένα προβάδισμα 6 πόντων (26-20) με οδηγό την Cooper που είχε τους 16 από τους 26. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με κομβικές τις Tolefree και Σταμάτη κατάφερε με επιμέρους 15-4 να περάσει μπροστά με +5 (35-30). Ένα τρίποντο της Mackay διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (35-33).

Ένα τρίποντο της Σταμάτη ήταν το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου (38-33). Η Σαρηγιαννίδου με ωραίο κόψιμο στην «καρδιά της ρακέτας» εκμεταλλεύτηκε την ασίστ της Mackay μειώνοντας σε 38-35. Τα 4 φάουλ της Slim υπήρξαν μεγάλο πρόβλημα στη συνέχεια του αγώνα, με τον Martins Zibarts να «χτυπάει» στη θέση «4» λόγω και της υψομετρικής διαφοράς που είχαν οι αθλήτριές του. Η Vitola άρχισε να γίνεται παράγοντας του αγώνα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +8 (43-35). Με back to back εύστοχα τρίποντα της Mackay οι γηπεδούχες έφτασαν στο -2 (43-41). Στη συνέχεια η Θεοδώρου ευστόχησε σε τρίποντο παίρνοντας και το φάουλ μπροστά μάλιστα στην ύψους 1.99 Hamblin. Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC προσπέρασε με 47-45 αφού η Θεοδώρου ευστόχησε και στη βολή. Με το σκορ στο 49-49 η Καλαμπάκου πήρε φάουλ στην εκπνοή του δεκαλέπτου και με 2/3 βολές έκανε το 51-49 στο 30΄.

Η Shayla Cooper ήταν σημαντικός παράγοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ποστάροντας τις κοντύτερες αντιπάλους της. Floater της Tolefree έφερε την ομάδα της στο +2 (55-53). Οι φιλοξενούμενες κρατούσαν σφιχτά το προβάδισμα (61-55) για να έρθει η αρχηγός, Εβίνα Σταμάτη, να βάλει καθοριστικό τρίποντο με τη διαφορά να πηγαίνει στους 8 μόλις 1:35 πριν το τέλος (64-56). Μέχρι και το -5 έφτασε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC μετά από τρίποντο της Καλαμπάκου (67-62). Τελικό σκορ 70-62 με τον Ολυμπιακό να φεύγει με το «διπλό» αλλά τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση, η οποία μπορεί να αποτελέσει πυξίδα για τη συνέχεια.

Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Νίκος Δουβίτσας δήλωσε μετά τη λήξη του παιχνιδιού στο επίσημο site της ομάδας: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μας για την δύναμη και το πάθος που δείξαμε. Πιστεύω βάλαμε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό και καταφέραμε να περιορίσουμε αρκετά τα γρήγορα καλάθια του Ολυμπιακού και τις συνεργασίες στα pick. Αν σε κάποια σημεία δείχναμε περισσότερη προσοχή ήταν πολύ πιθανό να κερδίσουμε το παιχνίδι. Προχωράμε έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και χρειάζεται υπομονή. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Ολυμπιακού».

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-35, 51-49, 62-70

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Μπακάλης-Τσαντάλη

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 11(2), Καλαμπάκου 6(1), Cooper 25(2), Χρηστάκη, Slim 2, Mackay 12(3), Μαρίνη

Ολυμπιακός (Zibarts-Καλτσίδου): Cooper 11, Tolefree 14(2), Σταμολάμπρου 6(1), Σταμάτη 12(4), Αλεξανδρή 4(1), Νικολοπούλου 2, Δίελα, Vitola 13(1), Hamblin 8