Επιστροφή στις νίκες με την καλύτερη φετινή εμφάνιση για τον ΠΑΣ!

26 Ιανουαρίου 2022

pas leukada1

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο μπάσκετ ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC κυριάρχησε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο επικρατώντας με 89-72 της Νίκης Λευκάδας σε εξ’ αναβολής παιχνίδι στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Κορυφαίες ήταν η Samantha Cooper, που σημείωσε το 8ο φετινό της double double σε ισάριθμους αγώνες, με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, και η Isabella Slim με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Κομβική η Χριστίνα Θεοδώρου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Το πιο σημαντικό ήταν το γεγονός ότι όλες οι παίκτριες πρόσφεραν για να έρθει η 2η νίκη της σεζόν. Κατερίνα Μαρίνη με 8 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ και Αγγελίνα Χρηστάκη με 6 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ πήραν άριστα στο οργανωτικό κομμάτι. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αποστολή της ομάδας βρίσκονταν και οι δύο νεαρές, Έλενα Κουτσάφτη και Έλλη Κύρου, παίρνοντας το «βάπτισμα του πυρρός».

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται σε όλη του τη διάρκεια. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν τον αγώνα με 4-0, όμως ένα 7-0 σερί των παικτριών του Νίκου Δουβίτσα, με την Cooper να έχει τους 5 από τους 7 πόντους, ήταν ικανό ώστε να πάρουν τα ηνία με 7-4. Η Νίκη Λευκάδας με την O’Dwyer να κάνει καλό δεκάλεπτο (8 πόντοι με 4/5 δίποντα) βρέθηκε ξανά μπροστά με 16-9, όμως οι γηπεδούχες ελέγχοντας τα ριμπάουντ (15-9) και έχοντας σε κέφια τις Slim-Cooper κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στην ισορροπία στο 10΄ (18-18).

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα έδειξε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο και με όπλο την εξαιρετική άμυνα και την πίεση πάνω στη μπάλα έθεσε στέρεες βάσεις νίκης. Με την Ντίνα Σαρηγιαννίδου να προσφέρει σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι με 6 σερί πόντους το σκορ έγινε 24-18 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει με την Αγγελίνα Χρηστάκη και τη Μαίρη Χούλη να διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο με την εξαιρετική τους άμυνα και την Κατερίνα Μαρίνη να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες οργανωτικά ερχόμενη από τον πάγκο (34-24 στο 16΄). Οι γηπεδούχες είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους και με τη Χρηστάκη, με 3 καρμπόν μπασίματα να διαβάζει ιδανικά την άμυνα, το ημίχρονο έκλεισε στο 42-28. Τα 8 επιθετικά ριμπάουντ και τα μόλις 5 λάθη έναντι 10 της Νίκης Λευκάδας στο πρώτο εικοσάλεπτο έδειξαν τη φοβερή διάθεση που είχε η ομάδα στο σημερινό παιχνίδι.

Στον ίδιο μοτίβο συνέχισαν τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα με την Slim να πρωταγωνιστεί επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο (10 πόντοι) και τις «κυανόλευκες» να έχουν καταιγιστικό ρυθμό (29 πόντοι στην τρίτη περίοδο) η διαφορά έφτασε άνω των 20 και το σκορ στο 30΄ έγινε 71-46. Η Θεοδώρου ήταν παντού αμυντικά και με την πάντα σταθερή-εξαιρετική Cooper, αλλά και τη φοβερή Slim, συνέθεσαν την 3άδα που έκανε τη διαφορά ώστε να ξεφύγει η ομάδα στο σκορ.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά το γιαννιώτικο προβάδισμα έφτασε ακόμα και τους 30 πόντους (76-46) δια χειρός Θεοδώρου. Ο coach Δουβίτσας άνοιξε το rotation, η Νίκη Λευκάδας προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά μειώνοντας στο τελικό 89-72 και ενώ η υπόθεση νίκη είχε κριθεί ουσιαστικά από πιο νωρίς.

Ο Νίκος Δουβίτσας, μιλώντας μετά το παιχνίδι στο επίσημο site της ομάδας τόνισε: «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στις παίκτριες μας για την αντίδραση που έβγαλαν μετά από τις ήττες που είχαμε στα τελευταία παιχνίδια. «Κλειδί» στην επιτυχία ήταν πρώτον η πιεστική άμυνα που έβγαλε εκτός παιχνιδιού την ομάδα της Λευκάδας και δεύτερον τα λίγα λάθη που κάναμε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Δεν «πετάμε στα σύννεφα» καθώς η σεζόν δεν είναι αυτή που θέλουμε αλλά με πίστη και θέληση πιστεύω πως στο τέλος θα είμαστε σε καλό δρόμο. Η ομάδα θέλει να βάλει γερές βάσεις για τα επόμενα χρόνια γι’ αυτό δουλεύουμε και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Λευκάδας».

Στο 2-6 πλέον το ρεκόρ του ΠΑΣ Γιάννινα WBC που η επόμενη αγωνιστική υποχρέωσή του έρχεται το Σάββατο 29 Ιανουαρίου στην Αθήνα κόντρα στον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 18-18, 42-28, 71-46, 89-72

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Γούλας): Χούλη 2, Σαρηγιαννίδου 6(1), Θεοδώρου 17(1), Καλαμπάκου 5(1), Cooper 23(2), Χρηστάκη 6, Slim 22(3), Παπαδοπούλου, Δημητριάδου, Μαρίνη 8.

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος-Φωτεινός): Coffee 10, Ντάλα, Δανδουλάκη Μ. 3, Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 8, Κερασοβίτη, McBryde 18(2), Τσαβόνι 2, Young 15(1), O’Dwyer 16(1).

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031