Ο.Α. Χανίων-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 63-56: Δεν κατάφερε να φτάσει στο πρώτο «διπλό»

27 Φεβρουαρίου 2022

xania pas champ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC γνώρισε την ήττα με σκορ 63-56 σήμερα το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Κλαδισού από τον Ο.Α. Χανίων στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φτάσει στην πρώτη εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Samantha Cooper είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ από τις «κυανόλευκες» με την Isabella Slim να κάνει double double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Harris με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και Delic με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ οι καλύτερες από τις γηπεδούχες, με την Σαλιάι να προσθέτει 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε με άστοχες επιθέσεις με τον Ο.Α. Χανίων να βρίσκεται στο 4-0, κατάφερε σταδιακά να επιβάλει το ρυθμό του με την Αγγελίνα Χρηστάκη και την Ντίνα Σαρηγιαννίδου, που ήρθαν από τον πάγκο να βοηθούν σημαντικά σε αυτό. Με επιμέρους 11-6 οι Γιαννιώτισσες βρέθηκαν μπροστά με 11-10 με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι και το 10΄ και τις φιλοξενούμενες να βρίσκονται τελικά στο +3 (19-16).

Η ευστοχία που είχαν οι δύο ομάδες στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά άλλαξε σε μεγάλο βαθμό στη δεύτερη περίοδο, κομμάτι του αγώνα στο οποίο οι δυνατές άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. 7-2 επιμέρους των γηπεδούχων τις έφερε στο 23-21 με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να παραμένει ευθέως ανταγωνιστικός (25-25) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 28-25 υπέρ της ομάδας της Κρήτης.

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε σε πολύ μεγάλο βαθμό το πρώτο ως προς την εξέλιξή του μέχρι και το μέσο του. Με 4 αναπάντητους πόντους των Χανίων το σκορ έγινε 32-25. Η αντίδραση των κοριτσιών του Χάρη Γούλα δεν άργησε να έρθει καθώς με επιμέρους 11-2 προσπέρασαν με 36-34. Η ομάδα του Θάνου Σόφτση στηριζόμενη στην center της, Harris (7 μαζεμένοι πόντοι), κατάφερε να τρέξει ένα σερί 13-0, στο οποίο οι φιλοξενούμενες δεν είχαν απάντηση, φτάνοντας να προηγηθεί για πρώτη φορά με διαφορά άνω των 10 πόντων (47-36). Ένα τρίποντο της Χρηστάκη διαμόρφωσε το σκορ στο 30΄ (47-39).

Η εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου δεν ήταν σίγουρα αυτό που ήθελε ο Χάρης Γούλας καθώς σερί 8-0 με 2 μακρινά σουτ της Σαλιάι μετέτρεψαν το σκορ σε 55-39 και ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έπρεπε να δώσει μεγάλη μάχη για να επιστρέψει από το -16. Με δικό του 6-0 σερί το σύνολο του Γούλα μείωσε σε 55-45 όμως η Delic με τρίποντο έδωσε μεγάλη ανάσα στα Χανιά (58-45). Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC προσπάθησε να πιέσει σε όλο στο γήπεδο για να κατεβάσει τη διαφορά όμως έφτασε μέχρι και το τελικό 63-56.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Χάρης Γούλας δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας: «Η ομάδα παρουσιάστηκε αρκετά συγκεντρωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο και ειδικά στα 3 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Καταφέραμε και αντιδράσαμε γρήγορα στο 7-0 του αντιπάλου προσπαθώντας  να περιορίσουμε τα 2 ατού της άλλης ομάδας τη Delic και τη Harris. Στην πρώτη θεωρώ πως κάναμε αρκετά καλή δουλειά αλλάζοντας πάνω της συνέχεια παίκτριες για να την πιέσουμε και να την κουράσουμε ενώ όσον αφορά τη Harris επιλέξαμε από την αρχή να μη δώσουμε βοήθειες και αυτό εν τέλη μας στοίχησε. Θεωρώ πως αυτό είναι και προσωπικό μου λάθος. Πέρα απ’ αυτό θέλαμε να πιέσουμε στην περιφέρεια και κυρίως τα δύο playmaker της αντίπαλης ομάδας και πιστεύω πως σ’ αυτό λειτουργήσαμε αρκετά καλά παρόλα αυτά δεν εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη τους και την ανισορροπία τους στην άμυνα, δεν τρέξαμε στον αιφνιδιασμούς όπως θα έπρεπε και αυτό είναι ένα πράγμα που θα δουλέψουμε στην προπόνηση για τα επόμενα παιχνίδια διότι δεν υπερτερούμε σε ύψος απέναντι στις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος οπότε πρέπει να βρούμε το πλεονέκτημα με άλλους τρόπους. Όσον αναφορά το δεύτερο ημίχρονο, και ιδιαίτερα στο 3ο δεκάλεπτο που είναι κ το πιο σημαντικό, μπήκαμε μουδιασμένα παρόλα αυτά προσπαθήσαμε δοκιμάζοντας κάποια τρικ στην άμυνα. Αν εξαιρέσεις κάποια σουτ που δεχτήκαμε από κάποιες παίκτριες που ρισκάραμε το μακρινό σουτ λειτουργήσαμε αρκετά καλά και καταφέραμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Για το επερχόμενο ματς με το Μοσχάτο και για όσα ματς απομένουν από εδώ κ πέρα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα παλέψουμε κυρίως για την αξιοπρέπεια μας πρώτα σαν ομάδα και μετά σαν παίκτριες και  προπονητής. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα αφήσουμε κανένα παιχνίδι χωρίς να παλέψουμε γι’ αυτό».

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-25, 47-39, 63-56

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Κωνσταντινόπουλος-Μαρτινάκος

Ο.Α. Χανίων (Σόφτσης-Παππάς): Τζουγκράκη 5(1), Αργυροπούλου, Σαλιάι 10(3), Παπαδάκη, Τσιχλάκη 8, Οικονομάκη 6, Delic 13(1), Φάρρου, Harris 21

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Γούλας): Blachier 6, Σαρηγιαννίδου 9(1), Θεοδώρου, Καλαμπάκου, Cooper 17(1), Χρηστάκη 8(2), Slim 10(1), Παπαδοπούλου 3(1), Μαρίνη 3

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031