Δεν τα κατάφερε στη Λευκάδα ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

14 Μαρτίου 2022

leuk pas

Σε ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό σκορ όπου οι άμυνες σίγουρα δε διαδραμάτισαν και το μεγαλύτερο ρόλο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC ηττήθηκε με 95-85 το μεσημέρι της Κυριακής στο ΔΑΚ Λευκάδας από τη Νίκη στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστική της Α1.

Samantha Cooper με 30 πόντους, 14 ριμπάουντ και 40 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ήταν με διαφορά οι 2 καλύτερες παίκτριες της ομάδας. Μεγάλη ζημιά έκανε η Isis Young έχοντας 31 πόντους, double double από την Fiona O’Dwyer με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, 15 πρόσθεσε η Βαλεντίνα Τσαβόνι, 14 η Πανωραία Ντάλα και 11 με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ η Shanon Coffee.

Το παιχνίδι φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο ότι θα πάει σε πολύ υψηλό σκορ με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να ξεκινά προηγούμενος με 5-0, όμως η Ντάλα να βοηθά τις Λευκαδίτισσες με επιμέρους 11-2 να βρεθούν μπροστά με 11-7. Η ομάδα του coach Λαμπρόπουλου δεν έχασε τα ηνία μέχρι και το τέλος της περιόδου με το σκορ να είναι 28-24 στο 10΄.

Η Ντίνα Σαρηγιαννίδου οδηγούσε επιθετικά τις «κυανόλευκες» με την Clara Blachier να προσφέρει σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού και το σκορ να μετατρέπεται σε 38-31 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ακουμπώντας την μπάλα αρκετά στην Coffee η Νίκη Λευκάδας κατάφερε να πλησιάσει έπειτα από επιμέρους 8-2 στον πόντο (40-39) με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (45-44 στο 20΄).

Οι παίκτριες του coach Λαμπρόπουλου ήταν καλύτερες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου περνώντας μπροστά στο 24΄ με 59-51 μετά από 15-6 επιμέρους. Οι Γιαννιώτισσες βρέθηκαν στο -10 (68-58) όμως κατάφεραν να «ροκανίσουν» το λευκαδίτικο προβάδισμα στους 4 στο 30΄ (69-65).

Με την Cooper να κάνει ό,τι μπορεί προκειμένου να περάσει μπροστά ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC συνεχίστηκε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο όμως η Young και η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 12 αντί να μειωθεί (87-75). Μέχρι και το -7 βρέθηκαν οι φιλοξενούμενες που δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκηνικό και τελικό 95-85 έφερε την ήττα.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έχει το ρεπό του συνεπώς το τελευταίο παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα είναι στις 27 Μαρτίου απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-45, 69-65, 95-85

Διαιτητές: Καρακάσης-Τσακιράκη-Ασημακάκη

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Coffee 11 , Ντάλα 14(2), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Αλ. 8(2), Τσαβόνι 15, Young 31(5), O' Dwyer 16(3)

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Γούλας): Blachier 6(2), Χούλη 2, Σαρηγιαννίδου 22(2), Θεοδώρου 6, Καλαμπάκου 6(2), Cooper 30(4), Χρηστάκη, Slim 6(2), Παπαδοπούλου, Μαρίνη 7(1)

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031