Ήττα στο νήμα για τον ηρωικό ΠΑΣ Γιάννινα WBC

27 Μαρτίου 2022

pas esperides

Πραγματοποιώντας ένα απίστευτο comeback στην τελευταία περίοδο όπου με σερί 14-0 ισοφάρισε σε 61-61 ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC πάλεψε με μεγάλο πάθος και αυταπάρνηση απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας όμως τελικά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 70-69.

Στην τελευταία φάση η Ντίνα Σαρηγιαννίδου ήταν εύστοχη στο σουτ που επιχείρησε με το σκορ στο 70-67 όμως όπως αποφάνθηκαν οι διαιτητές πατούσε τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα το καλάθι να μετρήσει ως δίποντο και έτσι να διαμορφωθεί το τελικό 70-69. Τρομερό double double είχε η Samantha Cooper με 19 πόντους και 25 ριμπάουντ, 14 σημείωσε η Ντίνα Σαρηγιαννίδου (οι 7 στο τελευταίο δεκάλεπτο), 13 η Ασπασία Καλαμπάκου (οι 8 στο τελευταίο δεκάλεπτο), 13 η Isabella Slim μαζί με 10 ριμπάουντ και 10 η Κατερίνα Μαρίνη.

Με δυσκολία έφταναν προς το καλάθι οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά με τις Εσπερίδες να έχουν τα ηνία στο σκορ με 8-3 στο 6΄. Με επιμέρους 9-2 οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 12-10 όμως η Καμμένου ερχόμενη από τον πάγκο έδωσε λύσεις με το καλό μακρινό σουτ με τις Εσπερίδες να κλείνουν την περίοδο μπροστά με 20-14.

Οι φιλοξενούμενες έφτασαν μέχρι και το +9 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (23-14) με την Cooper με 4 σερί πόντους να μειώνει σε 23-18. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έφτασε μέχρι και το -2 (25-23) με τις Εσπερίδες παρόλα αυτά να κρατούν σταθερά το προβάδισμα και να βρίσκονται στο +8 στο ημίχρονο (42-34 στο 20΄).

Νωθρό το ξεκίνημα των κοριτσιών του Χάρη Γούλα στο τρίτο δεκάλεπτο με τις Εσπερίδες Καλλιθέας με σερί 7-0 να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (49-34). Στο 27΄ η αθηναϊκή ομάδα διατηρούσε αυτό το +15 (55-40) με τις γηπεδούχες να «ροκανίζουν» σιγά σιγά και το σκορ στο 30΄ να είναι στο 61-47.

Απίστευτη τελευταία περίοδος από τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC που με τις Σαρηγιαννίδου και Καλαμπάκου να ηγούνται επιθετικά έτρεξε σερί 14-0 ισοφαρίζοντας σε 61-61 και κρατώντας τον αντίπαλο χωρίς πόντο με εξαιρετική άμυνα για παραπάνω από 7΄. Η φοβερή Emily Potter ήταν εκεί για την ομάδα της σε εκείνο το σημείο και με 6 δικούς της πόντους το σκορ έγινε 67-61. Η Καλαμπάκου με τρίποντο μείωσε σε 67-64 όμως η Κασάπογλου στην επόμενη φάση απάντησε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 70-64. Ένα τρίποντο από την Σαρηγιαννίδου έριξε τη διαφορά στους 3 (70-67). Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έβγαλε την άμυνα κλέβοντας την μπάλα με την Μαρίνη, βρήκε το σουτ από την κορυφή με την αρχηγό του, όμως τελικά, όπως έδειξαν οι διαιτητές, η Σαρηγιαννίδου πατούσε τη γραμμή με το καλάθι να χρεώνεται ως δίποντο και το τελικό σκορ να είναι το 70-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-42, 47-61, 69-70

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Παζώλης-Γεωργούλης

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Γούλας): Blachier, Χούλη, Σαρηγιαννίδου 12(2), Καλαμπάκου 15(3), Cooper 19(2), Χρηστάκη, Slim 13(1), Παπαδοπούλου, Μαρίνη 10(1).

Εσπερίδες Καλλιθέας (Νανάκος): Καμμένου 18(6), Γασπαράτου 2, Λουκάτου 3, Potter 24, Μπενέκη 6, Zubats, Βιντσιλαίου 2, Κασάπογλου 5(1), Barahman 10.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031