Πρωτέα Βούλας - ΠΑΣ Γιάννινα WBC 87-78

17 Οκτωβρίου 2022

PROTEAS VOULAS PAS

Με σαφώς βελτιωμένη εικόνα στην επίθεση, αλλά με κακά διαστήματα απόδοσης στην αμυντική λειτουργία, ειδικά στο β’ ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Αθήνα, απέναντι στον Πρωτέα Βούλας.

Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη, αν και παρουσιάστηκε πολύ δυνατή μέχρι και το ημίχρονο, όπου και προηγούνταν, τελικά γνώρισε την ήττα, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας, με 87-78.

Ουσιαστικά ο ΠΑΣ «πλήρωσε» την απόδοσή του σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκε 50 πόντους στην άμυνα, τη στιγμή που οι παίκτριες της ομάδας έχασαν στο ίδιο χρονικό διάστημα, αρκετά ελεύθερα σουτ και την ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 10-5, όμως ο Πρωτέας αντέδρασε, μειώνοντας σε 12-10. Ο κόουτς του ΠΑΣ, γύρισε την άμυνα σε ζώνη, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-19.

Ίδια περίπου ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, και τις Γιαννιώτισσες, να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ τους (37-41).

Όμως, στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΣ δεν μπήκε εξίσου δυνατά με τον Πρωτέα να έχει μια εξαιρετική Gildey και να κλείνει το δεκάλεπτο με 63-60. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 35’ ο ΠΑΣ βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 11 πόντους (79-68), όμως οι παίκτριες των Ιωαννίνων, κατάφεραν να μειώσουν σε 79-74, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να πάρουν κάτι καλύτερο στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-41, 63-60, 87-78.

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Gildey 28 (4τρ), Σακελλαρίου 3 (1τρ), Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 8 (1τρ), Αναστασοπούλου Μ. 2, Αλεξια, Αναστασοπούλου Χ. 6 (1τρ), Boothee 20 (1τρ), Τζανετάτου 16, Στεφανίδου.

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Μαργαρίτης): Briggs 17 (7ρ), Σαρηγιαννίδου 7 (1τρ/7ρ), Μαρίνη 10 (1τρ/6ρ/4 ασ), Καλαμπάκου 13 (1τρ), Τζήμου, Effa 23 (1τρ), Ewodo 8 (13ρ/5ασ).

Αμέσως μετά το ματς ο κόουτς Μαργαρίτης δήλωσε: «Σήμερα παίξαμε τον δεύτερο αγώνα στο πρωτάθλημα της Α1 εναντίον του Πρωτέα Βούλας. Ήταν ένας δύσκολος αγώνας και για δεύτερη φορά στη νέα σεζόν δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Πριν μία εβδομάδα παίξαμε τον πρώτον αγώνα και βάλαμε μόνο 50 πόντους, απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Σήμερα βάλαμε 78 πόντους και είδαμε μία ορισμένη βελτίωση στην επίθεση μας. Η άμυνα μας όμως χρειάζεται ακόμη δουλειά έτσι ώστε και αυτή να βελτιωθεί σε επίπεδο που να μπορεί να μας βοηθήσει να κερδίσουμε μερικά από τα παιχνίδια.

Σαν ομάδα θέλουμε να μάθουμε να κερδίζουμε και θα το καταφέρουμε μόνο με πολλή δουλειά και με έξυπνη δουλειά. Θέλουμε να δούμε μία ορισμένη βελτίωση στον επόμενο αγώνα εναντίον του ΠΑΟΚ την άλλη Κυριακή έτσι ώστε να ξέρουμε ότι πηγαίνουμε προς τη σωστή κατεύθυνση. Τώρα πιο πολύ από κάθε άλλη φορά χρειαζόμαστε τη συμπαράσταση των φιλάθλων μας και θα θέλαμε να σας δούμε στο γήπεδο να μας βοηθήσετε να κερδίσουμε».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031