ΠΑΣ Γιάννινα - Ελευθερία Μοσχάτου 68-73

31 Οκτωβρίου 2022

pas mosxato

Στις λεπτομέρειες, έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, το απόγευμα της Κυριακής, το παιχνίδι απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου, καθώς η αστοχία στις βολές και ένα – δύο λάθη προς το τέλος του ματς, κόστισαν στην ομάδα του Τζον Μαργαρίτη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, αν και διεκδικούσε τη νίκη μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, δεν κατάφερε τελικά να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, από την Ελευθερία Μοσχάτου με 68-73.

Από την αρχή του αγώνα, το σκορ είχε διάφορες διακυμάνσεις, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά και τον ΠΑΣ, να κερδίζει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-15.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά δυο πόντων (33-35), ενώ η ομάδα των Αθηνών κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με διαφορά 4 πόντων (49-53).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις παίκτριες του ΠΑΣ Γιάννινα να παίζουν εξαιρετικά και χάρη σε ένα μεγάλο σερί να καταφέρνουν να προηγηθούν με 62-58, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ωστόσο, παρά το ότι οι γηπεδούχες κρατούσαν μια μικρή διαφορά, από το 38’ και έπειτα το Μοσχάτο πέρασε μπροστά και κράτησε τελικά τη νίκη, τη στιγμή που στο τέλος, οι βολές «πρόδωσαν» τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, τέσσερις παίκτριες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με την Briggs να έχει 17, την Effa και την Καλαμπάκου από 16 και την Μαρίνη να τελειώνει το ματς με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-35, 49-53, 68-73

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης-Χαντέλης): Briggs 17 (9ρ, 3 ασ), Σαρηγιαννίδου 4 (5ρ, 4 ασ), Μαρίνη 12 (2τρ), Καλαμπάκου 16 (3τρ, 4 ασ), Τζήμου, Effa 16 (2τρ, 6ρ, 4ασ), Ewodo 3 (7ρ, 3ασ).

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Calloway 19 (2τρ), Στούπα, Καρακασίδου 17 (1τρ), Σταμάτη 11 (1τρ), Μυλωνάκη, Brewer 11, Okoye 15 (4τρ).

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Τζον Μαργαρίτης δήλωσε: «Δυστυχώς το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον αντίπαλο να είναι πιο έτοιμος να τις εκμεταλλευτεί και να τις αξιοποιήσει. Τέτοιες λεπτομέρειες ήταν οι βολές και η αστοχία μας στις κρίσιμες στιγμές.

Σήμερα παίξαμε με έναν αντίπαλο που μας αντιμετώπισε από το πρώτο λεπτό του αγώνα μέχρι το τέλος με άμυνα ζώνης και αυτό μας δυσκόλεψε αρκετά, όμως στη διάρκεια του αγώνα βρήκαμε κάποιες λύσεις. Το θέμα είναι ότι στους αγώνες, πάντα αυτός που κερδίζει κάνει κάτι καλύτερο από αυτόν που χάνει. Κι εμείς αν θέλουμε να φτάσουμε στις νίκες, θα πρέπει να κάνουμε κάποια πράγματα καλύτερα. Πιστεύω θα βελτιωθούμε και άλλο στην πορεία, αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει άμεσα».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031