ΓΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 61-46

21 Νοεμβρίου 2022

evnikos pas

Πραγματοποιώντας την κατά κοινή ομολογία χειρότερη εμφάνιση της αγωνιστικής σεζόν μέχρι στιγμής, η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα WBC γνώρισε δίκαια την ήττα (61-46) από τον Εύνικο στην αναμέτρηση που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στην έδρα της αθηναϊκής ομάδας, στα Άνω Λιόσια.

Η ομάδα του κόουτς Μαργαρίτη είχε εξαιρετικά άσχημα ποσοστά ευστοχίας με 2/23 τρίποντα (8,7%) και 15/35 δίποντα (42,9%), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις έξι πόντους, σε ένα διάστημα που η γηπεδούχος αύξησε τη διαφορά στο σκορ. Κύριοχαρακτηριστικό της αναμέτρησης για την ομάδα του ΠΑΣ η έλλειψη συγκέντρωσης, ειδικά στην άμυνα, όπου οι παίκτριες της ομάδας έδωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους να ανανεώσουν 20 επιθέσεις (!) κερδίζοντας ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ συνολικά ο ΠΑΣ κέρδισε μόλις 14 αμυντικά ριμπάουντ…Επίσης απόδειξη της έλλειψης συγκέντρωσης της ομάδας στο παιχνίδι, τα 19 λάθη, εκ των οποίων τα 12 στο τραγικό πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ ακολούθησε στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (11-9) όμως το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 19-12. Στην αρχή του β’ δεκαλέπτου ο ΠΑΣ μείωσε σε 19-15 με τρίποντο της Σαρηγιαννίδου, ήταν όμως η τελευταία φορά που βρέθηκε κοντά στο σκορ, καθώς ο Εύνικος εγκλώβισε τα ατού του ΠΑΣ στην επίθεση και ε\έβρισκε εύκολες λύσεις στο δικό του επιθετικό μισό, κλείνοντας το ημίχρονο με 35-18.

Ο ΠΑΣ είχε να … ανέβει ένα βουνό στο β’ ημίχρονο, όμως πολύ γρήγορα η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο στο 44-20 στο 25’ και έκλεισε στο 48-29 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα ο ΠΑΣ μείωσε στους 11 πόντους, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει την έκταση της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-18, 48-29, 61-46.

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 2, Πολυμένη 9(3), Ζουρνή 4, Κεσσέ 2. Βούλγαρη, Γκιζάνη 7(1), Mcdonald 9(1), Jones 6, Ναυροζίδου 7(1), Stojanovska 15(1)

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Μαργαρίτης): Briggs 10, Σαρηγιαννίδου 9(1 τρ, 8 ριμπ, 5 ασ), Μαρίνη 5, Καλαμπάκου 5(1), Effa 11 (5 ριμπ), Ewodo 6 (7 ριμπ).

Μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Μαργαρίτης δήλωσε: «Στον σημερινό αγώνα έγινε μια κακή και μπορούμε να πούμε μια απαράδεκτη προσπάθεια και εκτέλεση μπάσκετ εκ μέρους όλων μας που αντιπροσωπεύουμε τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC. Αν και προσπαθήσαμε να το διορθώσουμε αυτό δεν κράτησε για μια μικρή περίοδο αλλά από την αρχή έως το τέλος του παιχνιδιού. Σίγουρα ήταν ο χειρότερος αγώνας που έχουμε παίξει από την αρχή της χρονιάς μέχρι τώρα και μας κόστισε.  Βέβαια ο Εύνικος, έπαιξε ρόλο στο πως παίξαμε, αλλά και εμείς δείξαμε σε όλο τον αγώνα ότι δεν ήμασταν έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε το πως μας έπαιξαν… Ήταν σαν να τρέχαμε μέσα σε λάσπη και ήμασταν πάντα ένα βήμα πιο πίσω…

Χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να φύγουμε λίγο μπροστά από τις άλλες ομάδες που παλεύουμε εναντίον τους για να δούμε ποιος θα μπορέσει να παραμείνει στην Α1. Θέλω να πιστεύω ότι αυτός ο αγώνας δεν αντιπροσωπεύει την ποιότητα της ομάδας μας και ότι ήταν κάτι το απρόσμενο που τελικά θα μπορέσουμε στο μέλλον να το κοντρολάρουμε και να μην το αφήσουμε να ξαναγίνει».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031