Μεγάλη νίκη στο Μοσχάτο και κορυφή για τον ΠΑΣ!

02 Νοεμβρίου 2020

moshato pas

Η ομάδα μας πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας σε ένα μοναδικό σε εξέλιξη εκτός έδρας ματς με 74-60 της Ελευθερίας Μοσχάτου και φιγουράρει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Α1 Εθνικής κατηγορίας γυναικών!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC παρέμεινε αήττητος για ένα ακόμη επίσημο παιχνίδι τη φετινή σεζόν (1 νίκη στο Κύπελλο Ελλάδας και 3 στο πρωτάθλημα) και έγινε η μόνη ομάδα στο πρωτάθλημα με 3 νίκες. Μάλιστα η ομάδα μας εκτός από την πρωτιά στη βαθμολογία, έχει και την καλύτερη επίθεση με 256 πόντους (μ.ο. 85,3), ενώ είναι 2η σε ασίστ, κλεψίματα και κοψίματα και τρίτη σε ριμπάουντ, κάτι που δείχνει πως μόνο τυχαία δεν είναι η θέση της!

Στα του αγώνα με την Ελευθερία Μοσχάτου, τα κορίτσια μας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 0-5, 2-10, 4-16 και 11-20, δείχνοντας από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους.  Η συνέχεια στο 2ο δεκάλεπτο δεν ήταν ανάλογη και η ομάδα της Ελευθερίας με επιμέρους σκορ 26-11 βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 37-31. Μάλιστα η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε το σερί με το σκορ να φτάνει σε 46-31 (από 31-31 στο 17').

Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση της ομάδας του Νίκου Δουβίτσα και με πρωταγωνίστριες τις Samantha Cooper, την Ντίνα Σαρηγιαννίδου και την Βανέσσα Πανούση "γύρισαν" το παιχνίδι ανάποδα. Το 46-31 έγινε 48-50 με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην ισοπαλία στην αρχή του 4ου δεκάλεπτου (51-51). Κάπου εκεί πήρε το όπλο της η Πανούση και με 5(!) συνεχόμενα τρίποντα "έδωσε" ουσιαστικά το ροζ φύλλο στην ομάδα της!

Από την ομάδα μας για ένα ακόμη παιχνίδι η Cooper ήταν καταπληκτική, έχοντας 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, η Πανούση με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και τα 5 καθοριστικά τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο έκανε το καλύτερο παιχνίδι της φέτος, ενώ η απόδοση της Ντίνας Σαρηγιαννίδου ήταν ουσιαστική με 2/2 τρίποντα 2/2 δίποντα και 3/3 βολές. Εξαιρετικές ήταν και οι Βιντσιλαίου με 11 πόντους, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα και Βεντρέλ με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Ο Νίκος Δουβίτσας έκανε την ακόλουθη δήλωση μετά το τέλος του αγώνα: "Η ομάδα σήμερα πέτυχε μια σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα και με έναν αντίπαλο που έχει στόχο την τετράδα.Στο αγωνιστικό κομμάτι μπήκαμε πολύ δυνατά και με μπάσκετ στοχευμένο είχαμε μια καλή διαφορά. Μετά κάπου χάσαμε την συγκέντρωσή μας και βγήκαμε εκτός παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να παίξουμε το παιχνίδι που ξέρουμε πολύ καλά και κερδίσαμε δίκαια. Όλη την εβδομάδα παρά τις δυσκολίες δουλέψαμε και ξεραμε πως αυτη την στιγμή είμαστε σε καλή κατάσταση και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Μοσχάτου και πολλά συγχαρητήρια στις παίκτριές μας".

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 37-31, 50-51, 60-74

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Τσέρου, Καμπουράκη, Σταμάτη 5(1), Avery, Κοσμά 11(2), Motley 18, Balarabe 9, Jovanovic 17(2)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Πανούση 22(6), Σαρηγιαννίδου 13(2), Ντάλα 2, Κατσαμούρη, Cooper 21(3), Βιντσιλαίου Αγγ. 11, Vendrell 4, Butler 1, Βιντσιλαίου Στ.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031